plener





Dziekanowice


Wielkopolski Park Etnograficzny jest jednym z największych europejskich obiektów tego typu. W jego skład wchodzi wieś, zespół dworski, kaplica, kościół i wiatraki.

Park Etnograficzny w Dziekanowicach znajduje się na Pojezierzu Poznańskim, na Szlaku Piastowskim. Jest jednym z największych europejskich obiektów tego typu. W jego skład wchodzi wieś, zespół dworski, kaplica, kościół i wiatraki. Zachowano typowo wiejski charakter dzięki ogródkom, sadom, zagrodom ze zwierzętami. Na terenie parku odbywają się imprezy plenerowe, np. Żywy Skansen albo Topienie Marzanny. Wystawy stałe to "Rekonstrukcja wsi wielkopolskiej" oraz "Opowieści świętych figurek".

Odtworzona średniowieczna osada.

Mały Skansen jest częścią Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Na jego obszarze dla turystów przygotowano odtworzoną osadę średniowieczną. Zobaczyć w niej można m.in. najstarszy polski wiatrak koźlak. Obiekt pochodzi z 1585 roku i prawdopodobnie stał w Gryżynie k/Kościana. Do skansenu przeniesiono go w 1967 roku. W budynku zwanym Skarbczykiem (kopia zabytkowego kościoła) zobaczyć można najważniejsze znaleziska z okolic Ostrowa Lednickiego. Należą do nich m.in. wydobyta z dna jeziora łódź dłubanka z przełomu X i XI wieku oraz ozdoby i przedmioty użytku codziennego. Wielkopolski Park Etnograficzny jest muzeum na wolnym powietrzu. Gromadzi ono, zabezpiecza i eksponuje przede wszystkim przedmioty związane z życiem i działalnością mieszkańców wsi i miasteczek z obszaru Wielkopolski historycznej.(źródło)


Dworek



Drewniany kościół z 1719 r



 Kapliczka


Osada














































Wiatrak (1887 r.


Najstarszy polski wiatrak koźlak znajduje się w na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Wiatrak prawdopodobnie pochodzi z 1585 roku





Kopia wiatraka z Trzuskołonia z  1810 roku











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz